مهاجرت ترکیه

کشور ترکیه با توجه به شرایط ورود آسان برای ایرانی ها، یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی است. از مزایای مهاجرت به ترکیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • هزینه پایین رفت و آمد
  • نزدیکی جغرافیایی به ایران
  • نزدیکی فرهنگی
  • امکان سفر با وسایط نقلیه متنوع 

مهاجرت به ترکیه از طریق دریافت ویزاهای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و خرید ملک امکان پذیرمی باشد. تحصیل و کار در ترکیه بسیار راحت و اسان می باشد زیرا هم دانشگاهای ترکیه با دانشگاه های معتبری همکاری میکند هم ترکیه از نظر اقتصادی و موقعیت کاری و سرمایه گذاری فرصت های زیادی دارد.

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه و بررسی شرایط آن

در این مقاله شما با روش های مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت و تابعیت ترکیه آشنا می شوید. به چند مورد از مهم ترین سوالاتی که معمولا پرسیده می شود در این مقاله خوهیم پرداخت: 

  • روش های محتلف مهاجرت به ترکیه کدامند؟
  • برای اخذ اقامت ترکیه چقدر سرمایه نیاز است؟
  • برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه چه شرایطی نیاز است؟

 قبل از اقدام نهایی برای مهاجرت در ابتدا باید اطلاعاتی در مورد شرایط نظام اقتصادی و سیاسی، تحلیل سیستم آموزشی و شرایط کاری کشور مقصد بدست اورد. در این راستا موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر به موارد مذکور با توجه به اخرین اطلاعات دریافتی از ترکیه خواهد پرداخت. 

چنانچه ابهاماتی در زمینه مهاجرت به ترکیه دارید میتوانید با مشاوران موسسه مهاجرتی دایانا نهاجر در تماس باشید.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

یکی از بهترین روش های دریافت اقامت ترکیه، کار در این کشور می باشد. با توجه به این مسئله که زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی استانبولی است یکی از نیاز های افراد برای مهاجرت کاری به ترکیه آشنایی با زبان ترکی می باشد. کلیه متقاضیان کار در ترکیه نیاز به دریافت مجوز کار از وزارت کار و رفاه اجتماعی (MLSS)دارند. البته لازم به ذکر است در اولین مرحله شخص متقاضی باید در جستجوی شغل به نتیجه برسد و مصاحبه را با موفقیت بگذراند و با یک کارفرمای ترک به توافق برسد. همزمان با دریافت مجوز کاری شخص، مدارک از سوی کارفرما نیز باید به اداره کار تحویل میگردد. در این حالت ابتدا به فرد اقامت یک ساله کاری اعطا میشود. که در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما، مدت اقامت نیز تمدید می شود.

مهاجر ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه از سطح مدارس شروع می شود. و تا مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ادامه دارد. تحصیل در مدارس ترکیه به زبان ترکی استانبولی است. سن تحصیل در مدارس ترکیه از7 سالگی  و تا 18سالگی ادامه دارد. در کلیه مدارس دولتی کشور ترکیه تحصیل به صورت رایگان است. تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان های ترکی و انگلیسی امکان پذیر است. کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور را دارند باید به زبان ترکی تحصیل کنند اما در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

 یکی از راه های مهاجرت به ترکیه دریافت ویزای سرمایه گذاری می باشد.  کشور ترکیه سیاست هایی در جهت جذب سرمایه گذاران خارجی دارد. که سرمایه گذاران علاوه بر اخذ اقامت این کشور می توانند به سود قابل توجهی نیز دست یابند. یکی از راه های مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری با ثبت شرکت است. در این روش نیاز است که فرد متقاضی 5نفر از شهروندان ترک را استخداک کند و بیمه و مالیات آن ها را به دولت بپردازد. در این صورت پس از5 سال شخص می تواند اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کند.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت و تابعیت این کشور از طریق ازدواج دارای قوانینی مانند سایر کشورها است. به این ترتیب که شخص الزاما باید اقامت دائم یا پاسپورت ترکیه را داشته باشد. تا پس از ازدواج همسر وی بتواند اقامت دائم دریافت نماید. اقامتی که در ابتدا اعطا می گردد. 3 تا 5 سال است. و در صورت تداوم ازدواج به اقامت دائم منجر می گردد. نکته قابل توجه در مورد اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج اثبات نمودن این است که ازدواج آنان حقیقی است. و هدف آن ها از ازدواج اخذ اقامت نمی باشد، بلکه ازدواج بر پایه علاقه و تفاهم بنا شده است. ازدواج صوری با هدف اخذ اقامت در ترکیه. جرم  حساب می شود و برای می تواند برای طرفین جریمه های مالی یا زندان به همراه داشته باشد.

مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت از طریق تولد

قوانین تولد در کشورها از دو سیستم پیروی می کند.

  • سیستم خاک 
  • سیستم خون 

تولد فرد در خاک کشورهایی که از طریق سیستم خاک تابعیت خود را اعطا می نمایند. برای اخذ پاسپورت آن کشور کافی است. اما در کشورهایی که از طریق سیستم خون اقدام به اعطای تابعیت می نمایند، لازم است پدر یا مادر فرد تابعیت کشور  مدنظر را داشته باشند. کشور ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که در اعطای تابعیت خود از سیستم خون پیروی می کند. در نتیجه متقاضیان مهاجرت به ترکیه که قصد تولد فرزند در کشور ترکیه را دارند. ابتدا باید از طریق روش سرمایه گذاری، خرید ملک و کار در ترکیه پاسپورت این کشور را دریافت کنند. تا فرزند ایشان نیز تابعیت ترکیه را دریافت نماید. در صورتی که والدین اقامت موقت یا اقامت دائم ترکیه را داشته باشند در صورت تولد فرزند در ترکیه، فرزند آن ها نیز همان نوع اقامت را در ترکیه خواهد داشت.