ازدواج در ترکیه

راه های متنوعی برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد. که یکی از این روش ها از طریق ویزای ازدواج می باشد. ترکیه طی سال های اخیر به مقصد ایده الی برای ازدواج بسیاری از زوج ها تبدیل شده است. از مهمترین دلایل جذابیت ترکیه برای ازدواج، داشتن مکانهای رومانتیک، سواحل زیبا، استراحتگاه های خاص، شهرهای بزرگ، هتل های معروف و مجلل اشاره کرد. به دلیل اینکه بخشی از ترکیه در آسیا و بخشی دیگری از ان در اروپا واقع شده است ترکیه دارای موقعیت جغرافیایی خاصی می باشد به همین دلیل به عنوان پلی بین آسیا و اروپا شناخته شده است. در ادامه این مطلب قصد داریم که شما را با قوانین ازدواج در ترکیه اشنا کنیم. 

ویزای ازدواج ترکیه

قوانین ازدواج در ترکیه

طبق قوانین ازدواج در ترکیه. دو فرد با ملیت های متفاوت در صورتی میتوانند ازدواج کنند. که ازدواجشان توسط مقامات واجد شرایط ترکیه انجام پذیرد. ازدواج دو خارجی با ملیت های یکسان در ترکیه میتواند به روش هایی که نام میبریم صورت پذیرد

  •  از طریق دفاتر ازدواج ترکیه توسط شهرداری های محلی
  • از طریق دفاتر سفارت یا کنسولگری کشور خود

لازم بذکر است دولت ترکیه تنها ازدواج های محضری را به رسمیت می شناسد. بنابراین کلیه ازدواج ها در ترکیه توسط مقامات و براساس قوانین  مدنی و مقررات مربوطه صورت میگیرد.

ازدواج دوشخص با ملیت های یکسان

ازدواج دو شخص با ملیت های یکسان بدون داشتن تابعیت ترکیه می بایست توسط مقامات ترکیه یا از طریق سفارتخانه یا کنسولگری کشور ان زوج صورت گیرد.که البته این امر در تمام سفارتخانه ها و کنسولگری های ترکیه صورت نمی گیرد پس بهتراست ان دو شخص قبل از ازدواج سفارتخانه ها و کنسولگری کشور خودشان را بررسی کنند تا برای ازدواج توسط مقامات ترکیه،سندی که مجوز ازدواج یا (Evlenme Ehliyet Belgesi) نامیده میشود که در واقع صلاحیت ان زوج را تایید مینماید را از مقامات کشور خود یا ازطریق کنسولگری مستقردر ترکیه اخذ کنند.

ازدواج شهروند ترکیه با یک شخص خارجی

در صورتی که یک نفر از زوجین که قصد ازدواج در ترکیه را دارند. تابعیت ترکیه را داشته باشد و نفر دوم نداشته باشد. ازدواج می بایست بوسیله یک مقام کشور ترکیه صورت پذیرد. البته لازم به ذکر است که شخصی که تابعیت ترکیه را ندارد. برای اینکه بتواند در ترکیه ازدواج کند. باید مدرک لازمه را از مقامات مربوطه در کشور خود دریافت کند. که این مدارک همگی دال بر صلاحیت ازدواج آن فرد می باشند. جهت اخذ این مجوز ازدواج ( Evlenme Ehliyet Belgesi ) فرد باید از سفارت یا کنسولی کشور خود که واقع در ترکیه می باشد اقدام کند.

شرایط ازدواج در ترکیه

  • توانایی ازدواج

تنها افرادی که از نظر ذهنی توانایی کافی و لازم برای گرفتن یک تصمیم عاقلانه را دارند مجاز به ازدواج می باشند. در نتیجه ازدواج بیماران روانی ممنوع است. همچنین سن یک شخص برای ازدواج باید حداقل 18 سال باشد.

  • عدم ازدواج با اقوام نزدیک

ازدواج بین اقوام نزدیک مانند ازدواج بین خواهر و برادر، ازدواج بین عمو و عمه با برادرزاده و خواهرزاده و … اکیدا ممنوع می باشد.

  • ازدواج مجدد

دو شخصی که قبلا ازدواج کرده اند اگر قصد ازدواج مجدد را داشته باشند. ابتدا باید قرارداد ازدواج قبلیشان فسخ شود. براساس قانون مدنی ترکیه ، تعدد زوجات مجاز نیست و جرم محسوب می شود. که این قانون شامل اتباع ترکیه،بیگانگان واز جمله پناهندگان نیز میشود.

  • مدت انتظار

زنانی که قبلا ازدواج داشته اند، معمولاً تا 300 روز بعد از خاتمه قانونی ازدواج قبلیشان نمیتوانند دوباره ازدواج کنند. اما درصورتی که زوجه گزارش پزشکی مبنی بر عدم بارداری ارائه کند دیگر احتیاجی به انتظار 300 روزه برای ازدواج مجدد ندارد.