شرایط و چگونگی سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه خارجی را دارند باید در نظر داشته باشند. که این پروسه دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. برای شروع یک پروسه سرمایه گذاری در کشور مورد نظر ابتدا تحقیقات لازم را برای کسب همه اطلاعات انجام دهید. و شرایط متفاوت سرمایه گذاری را بررسی کنید.

طبق اخرین امارها قوانین ترکیه برای دریافت شهروندی از طریق سرمایه گذاری تغییرات قابل توجهی کرده است. در گذشته طبق قوانین مزبوط به سزمایه گذاری افراد برای اخذ اقامت ترکیه نیازمند مبلغی از 1 تا 3 ملیلون دلار امریکا  بودند تا با روش های گوناگون در ترکیه سرمایه گذاری کنند. پس از سال 2019 قوانین دستخوش تغییراتی شد که مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه تا 250 هزار تا 500 هزار دلار امریکا کاهش پیدا کرد. سرمایه گذاری در ترکیه باعث می شود که بتوانید برای خو و خانواده تان تابعیت ترکیه را اخذ کنید. در ادامه با روش های گوناگون سرمایه گذاری و هزینه های انها اشنا می شوید. 

ویزای سرمایه گذاری ترکیه

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

همانند بسیاری از کشور های دیگر سرمایه گذاری در ترکیه میتواند برای شخص سرمایه گذار و خانواده ایشان مزایای خاصی را به همراه داشته باشد.  در این قسمت به برخی از مزایای سرمایه گذاری در ترکیه اشاره میکنیم.

  • دریافت پاسپورت و تابعیت تنها 3 تا 6 ماه زمان میبرد.
  • میتوانید به 148 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید.
  • شرط حضور در ترکیه برای شما وجود نخواهد داشت
  • پاسپورت ترکیه جزء 30پاسپورت برتر دنیاست.
  • پاسپورت ترکیه ده سال اعتبار دارد و به صورت مادام العمر قابل تمدید است.
  • همه اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان بهره می برند.
  • امکان حفظ تابعیت قبلی.
  • خدمت سربازی برای دارندگان تابعیت از این روش اجباری نمی باشد.
  • امکان تحصیلات رایگان وجود دارد.
  • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و 26 کشور حوزه شنگن

بررسی استاندارد های سرمایه گذاری

یکی از مهم ترین موضوعاتی که سرمایه گذاران را نگران میکند موضوع امنیت سرمایه گذاری و حفظ سرمایه اولیه می باشد. چون کشور های ایران و ترکیه باهم توافق نامه های دو طرفه در زمینه تجارت امضا کرده اند که میتوان گفت امنیت سرمایه گذاری شما تضمین شده می باشد. همچنین این موضوع باعث سهولت در سرمایه گذاری در این کشور شده است. این توافق نامه ها عبارتند از:

توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری:
در این توافق نامه استانداردهای تجاری تعین شده است که باعث میشود زمینه اقتصادی مناسبی برای سرمایه گذاران ایجاد شود.  در این قرارداد تضمین می شود که اموال سرمایه گذار مصادره نشود. مگر در شرایط خاص که با توجه به قوانین ترکیه برای منافع عمومی مصادره شود.

توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی:
در این توافق نامه تعیین شده است که شخص سرمایه گذار تنها در یکی از دو کشور ایران و ترکیه ملزم به پرداخت مالیات می باد نه هردو کشور. 

سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت

یکی از را های اخذ تابعیت ترکیه سرمایه گذاری در این کشور می باشد. شما با سرمایه گذاری میتوانید برای خود و خانواده که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. تابعیت این کشور را دریافت کنید. برای دریافت تابعیت از طریق سرمایه گذاری شما باید در یکی از مواردی که توسط دولت ترکیه اعلام شده است. سرمایه گذاری کنید و همچنین با مبلغ حداقلی مورد پذیرش این کشور. 

کسانی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند باید بدانند که به طور معمول روند اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه حداقل 3 تا 6 ماه زمان میبرد. با توجه به تغییرات قوانین در سال 2019 در ترکیه اخد تابعیت ترکیه برای افراد خانواده نهایتا تا 2 ماه زمان بر خواهد بود. ترکیه به شما اجازه دو تابعیتی بودن را میدهد و نیازی نیست تابعیت فعل خود را سلب کنید.

در ادامه این مقاله با روش ها و شرایط سرمایه گذاری برای اخذ تابعیت در ترکیه اشنا خواهید شد. 

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

یکی از شیوه های سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت گزینه خرید ملک می باشد. یکی از شروط لازم برای سرمایه گذاری در خرید ملک در ترکیه. این می باشد که ملک خریداری شده. تا 3 سال اجازه ندارد به فروش برسد. خبر خوب این است که شما به سرمایه گذاری در بعضی از پروزه های خاص. با هزینه ای حدود 150 هزار دلار تابعیت ترکیه را دریافت کنید. برای اطلاع بیشتر در این زمینه مقاله خرید ملک در ترکیه را مطالعه فرمایید. 

قابل ذکر است که خرید ملک با سرمایه های کمتر نیز ممکن است که باعث دریافت اقامت ترکیه شود. در این راستا با خرید ملک به ارزش 60 هزار دلار امریکا میتوانید اقامت سه ساله ترکیه را دریافت کنید. این اقامت شبیه اقامت توریستی ترکیه می باشد. به این صورت که شما در این روش اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته برای دریافت ویزای کار باید بتوانید به طور رسمی و قانونی برای خود کار پیدا کنید و استخدام شوید. این نوع اقامت نیز قابلیت تمدید شدن هم دارد. 

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری و تابعیت ترکیه سپرده گذاری در بانک های این کشور می باشد. برای سرمایه گذاری در این روش باید حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری 500 هزار دلار آمریکا باشد. که به صورت سپرده در یکی از در یکی از بانک های ترکیه سپرده گذاری شود. این مبلغ در گذشته مبلغی حدود 3 میلیون دلار بوده است که با تغییر قوانین به ارزش 500 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. سرمایه شما به مدت حداقل 3 سال باید در بانک های ترکیه باقی بماند.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

یکی دیگر از روش های اخذ تابعیت ترکیه سرمایه گذاری از طریق خرید سهام می باشد. برای این روش شما باید سهامی به ارزش 500 هزار دلار امریکا خریداری کنید. این مقدار سرمایه در گذشته مبلغی حدود 2 میلیون دلار امریکا بوده است. یکی از مهم ترین شروط سرمایه گذاری در سهام این می باشد. که سهام شما باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه مورد قبول واقع شود و تا حداقل 3 سال باید سهام خریداری شده را نگه دارید.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی هم میتوان اقدام کرد. مهم ترین شرط سرمایه گذاری در زمینه خرید اوراق قرضه دولتی. مانند سایر روش ها این است. که نباید اوراق را به مدت حداقل 3 سال فروخت. در این روش سرمایه گذاری باید توسط ارگانهای وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه پذیرفته شود. حداقل میزان سرمایه گذاری در این روش نیزمعادل 500 هزار دلار امریکا می باشد.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارافرینی

در گذشته ها کارافرماهای خارجی برای اخذ تابعیت باید حدود 100 شهروند ترکیه را استخدام میکردند. اما با تغییرات قوانین کارفرماهای خارجی با استخدام حدود 50 شهروند ترکیه میتوانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند. در این روش سرمایه گذاری کارفرما باید در ابتدا بیزینس پلنی را ارئه کند که مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه باشد. در این روش میزان سرمایه لازم مبلغی حدود 2,600 دلار که معادل 10 هزار لیر ترکیه است، می باشد.